MAHL - IV 2011-2012 | Toimintakertomus
Maanantai, 13 Tammikuu 2014 13:10

 

4. Toimintakausi | 2011-2012

 

Juniorijalkapallo jää pois, seurat haluavat itse hoitaa korttelijalkapallon toimet. Aiemmin kaivattua tehokkuutta mahlilaisen tunnistamiseksi saa työkalun, kun Anttosen Tuomas on saanut rakennettua prestashop -sovellusta käyttävän verkkokaupan tiedonhallintavälineeksi, lisäksi Tuomas ajaa itsensä yhdeksi pääkäyttäjäksi Joomla -järjestelmään. Uusi verkkokauppajärjestelmä tuo luonnollisesti alkukankeutta, mutta jo pikaisesti havaitaan pelaajarekisteröintien ja joukkueosallistumismaksujen seuraamisen kevenneen huomattavasti.

 

Perinteiset kesälajit toimivat omalla painollaan ja joukkuemäärät kasvavat nimellisesti. Talvikaudella squash jää pois lajikirjosta, tekijä puuttuu. Jääkiekko kokee suurimman muutoksen, eli aiemmin lajiliiton alaisuudessa toiminut laji muutetaan villiksi. Peruste on puhtaasti taloudellisissa seikoissa, joukkueosallistumismaksut olisivat kohonneet yli kipurajan. Kesällä joukkueita kiekkoon olisi tulossa enemmän kuin mitä vastaan pystytään ottamaan. Valitettavasti periaatepäätöksen johdosta muutamaa viikkoa ennen kauden aloitusta yksi joukkue jää pois, eikä korvaavaa joukkuetta enää pystytä rakentamaan. Myös lähes kaupallinen tuote, eli LIVE-lähetykset kokevat kovista investoinneista huolimatta "maton altavedon" sillä MAHL:n jääkausipaikaksi osoitetaan harjoitushalli, johon ei kuvaustasoja ilmesty sitten millään? Kilpahalli sen sijaan ammottaa toistuvasti tyhjyyttään niinä maanantain lopputunteina, jolloin yli 100 mahlilaista miehittää harjoitushallin - kaikki ei vaan aukea savolaiselle? Futsal starttaa toiminnan, kevyt lajiavaus päätetään toteuttaa turnausmuotoisesti kerran kuukaudessa pelattavina peleinä. Yllätys ei ole, että uusi laji tuottaa ongelmia, joten ratkaisut lajin läpiviemisellä löytyvät nopeasti. Salibandy kasvaa mahlin suurimmaksi lajiksi, 12 joukkuetta kahdessa sarjatasossa ja yli 220 pelaajaa.

 

Kauden aikana startataan Facebook -profiili, joka paljastuu loistavaksi tiedonjakokanavaksi. Painomedian nihkeä suhtautuminen MAHL:n toimiin on kausien mittaan pakottanut etsimään vaihtoehtoisia menetelmiä toimintojen kehittämiselle. Aiemmin mainittu kevyt hallinto on mahdollistanut sen, että eri henkilöiden toimenkuvat ovat syntyneet automaattisesti eikä innovatiivisia kokeiluja ole pelätty, päin vastoin. Monilla sektoreilla juuri tulevaisuuteen katsominen on osoittanut sen, että MAHL:n toimia on pystytty joka toimintakaudelle kehittämään entisestään. Toimintakauden päättyessä "fb-kavereita" MAHL:lla on jo lähes 2000!

 

MAHL starttaa yhdessä Juniori-Jukureiden kanssa korttelikiekon, joka toteutetaan maksuttomana viidellä eri kaupunginosa- ja lähikunnan kaukaloilla. Kokeilu osoittautuu onnistuneeksi, sillä yhteensä 131 ala-asteikäistä lasta osallistuu toimintaan.

 

MAHL:n seniorimäärissä pelaajakasvu jatkuu lähes 30 %:na. Mahlilaisia on toimintakauden päätyttyä yli 1000, joista rekisteröityinä 992 (sr. 729/ jr. 263). Huhtikuussa pelattussa Kupla CUP:ssa mukan oli yli 50 MAHL:n rekisteröimätöntä henkilöä.

 

Alkuvuodesta 2011 MAHL hakee Suomen Jääkiekkoliiton alaiseksi jäsenseuraksi. MAHL ry hyväksytään helmikuussa 2011 SJL:n jäsenseuraksi. Hakuprosessi on osana tulevaisuuden suunnitelmia, jotka onnistuessaan tarjoavat mahdollisuuden ensimmäisen päätoimisen henkilön palkkaamiseksi MAHL:n.

 

KEHITYSKOHTEET TULEVAISUUTEEN

Tuomas Anttosesta tulee MAHL:n uusi toiminnanjohtaja 1.5.2012 alkaen. Tuomas on tarkoitus palkata vuoden 2013 alussa päätoimiseksi toiminanjohtajaksi, jonka toimet sisäänajetaan alkutoimintakauden 2012-2013 aikana. Pitkäaikainen toiminnanjohtaja Pasi Pippuri siirretään seuran sihteeriksi/seuratoimijaksi, ja hänen vastuulleen tulee jäämään toimintojen edelleen kehittäminen, sekä SJL:n kanssa aloitettavan "Harrasteliikunnan elinkaari" -toiminnan käynnistäminen. MAHL ja SJL pyrkivät toteuttamaan valtakunnallisen pilottihankeen, jonka tavoite on luoda mahdollisuudet  harrasteliikunnan laadukkaalle toteuttamiselle juniori-ikäisestä aina vanhusliikuntaan paikkakunnasta riippumatta.

 

Tuomas kehittää yhdessä Jari Sarjan kanssa tiedonhallintatyökaluja, joilla helpotetaan seuran hallintoa, sekä tiedonkulkua. Valtakunnallista kiinnostusta herättäneet tilastointijärjestelmät ja LIVE -steamaus saatetaan sellaisiin pisteisiin, että niiden edelleen markkinointi on mahdollista. Jatkossa em. toimintojen "ulosmyynti" tulee näyttelemään MAHL:n varainhankinnassa merkittävää osaa.

 

Liikuntafasiliteettien ongelmat alkavat olemaan ilmeiset, nykyimuotoisena MAHL täyttäisi pelitunteina, sekä mahlissa olevien joukkueiden harjoitustunteina yli 80%:sti esim. jäähallin, salibandyareenan tai yhden jalkapallokentän. Toistaiseksi on raapaistu vasta harrasteliikunnan pintaa seniori-ikäisten toimijoiden osalta, joten vielä on matkaa - sinne jonnekin?

 

Luottavaisin mielin otan vastaan uuden seuratoimijaroolin ja uskon, että Tuomaksen tieto-taidolla jo neljä vuotta toiminut Mikkelin alueen harrasteliigat kasvaa entisestään myös meidän senioriliikkujien tarpeisiin. Neljän toimintakauden aikana MAHL:n kehittämiseksi on saatu ulkopuolista tukea 900 euroa. Lukuja tarkastelemalla suuri kiitos toiminnan olemassaolosta kuuluu harrastajille, jotka tämän lystin ovat 99,5%:sti rahoittaneet.

 

BUDJETTI

Neljännen toimintakauden budjetti on 62.991,67  €. Tukea saatu 500,00 € - Mikkelin Kaupunki (Kohdistettu Jääkiekon PMT - haettu 1.500,00 €). Haettu seuratoiminnantukea eri lajiliitoilta yhteensä 9.500,00 e - prosessit kesken.  MAHL jakaa kahdelletoista eri urheiluseuralle tuomari- ja toimitsijahommista toiminnantukea 21.382,00 €.

 

Tj. Pasi Pippuri (1.5.2011 - 9.4.2012)